نرم‌افزار یکپارچه مدیریت اطلاعات مالی اعتباری خزانه معین شرکت عامل سیستم (سایمان* )
خزانه، سازماني است که وجوه دريافتي دولت در آن متمرکز و کليه پرداخت‌ها از طريق آن و يا نمایندگی‌های ذی‌ربط صورت می‌گیرد. به لحاظ نقش خزانه در تمرکز و پرداخت وجوه دولتي معمولاً از واژه خزانه، صندوق مستفاد می‌گردد. ازآنجاکه خزانه علاوه بر تمرکز و پرداخت کليه وجوه دولتي وظيفه هماهنگ‌کننده دریافت‌ها و پرداخت‌های کشور را به لحاظ زماني و مکاني ، با برقراري کنترل‌های مالي استاندارد انجام می‌دهد و نقش قابل‌ ملاحظه‌ای در تنظيم امور اقتصادي يک کشور ايفا می‌نماید به همين دليل خزانه را عمدتاً سازمان هماهنگ‌کننده دخل‌وخرج در اداره امور دریافت‌ها و پرداخت‌های کشور شناخته‌اند. حجم بالاي نقدينگي در گردش و محاسبات پيچيده با ارقام زياد و مبالغ ريالي بالا از ديگر نکات قابل‌توجه در اين دستگاه مالي دولتي می‌باشد. نرم‌افزار خزانه معین شرکت عامل سیستم یک نرم‌افزار یکپارچه در حوزه خزانه‌داری است که توانایی دارد هم به‌صورت مجزا و هم به‌طور یکپارچه خدمات‌رسانی نماید. در این نرم‌افزار اطلاعات ورودی هر زیرسیستم به‌صورت تجمیع با اطلاعات دیگر زیرسیستم‌ها ذخیره می‌شود و این امکان را فراهم می‌آورد که گزارش‌گیری مجزا و تخصصی در هر یک از زیرسیستم‌ها و گزارش‌گیری یکپارچه و کلی در زیرسیستم تنظیم حساب و حسابداری فراهم باشد.
از دیگر مزیت‌های این سیستم می‌توان به مدیریت یکپارچه مالی آن اشاره کرد. بدین معنی که تمام زیرسیستم‌ها با توجه به ماهیت کارکردی خود امکان ثبت تراکنش مالی و بانکی را داشته و زیرسیستم دریافت و پرداخت مدیریت همه آن تراکنش‌ها را به‌صورت یکپارچه تا آخرین مرحله از صدور چک یا بنکلت به عهده خواهد داشت. همچنین از مزایای یکپارچگی سیستم می‌توان به مدیریت سرفصل حساب اشاره کرد. این مدیریت و همچنین دسترسی به سرفصل حساب‌ها در زیرسیستم تنظیم حساب و حسابداری صورت می‌پذیرد و دیگر زیرسیستم‌ها تنها مجاز به استفاده از سرفصل حساب‌ها در راستای صدور سند می‌باشند. این مزیت از پراکندگی و تعریف سلیقه‌ای سرفصل حساب توسط زیرسیستم‌ها جلوگیری می‌نماید و تضمین می‌کند که زیرسیستم‌ها از ســرفصل حساب مصوب خزانه‌داری کل استفاده خواهند نمود. لازم به ذکر است این نرم‌افزار در خزانه معین استان‌های: فارس، هرمزگان، البرز، زنجان، آذربایجان شرقی، کرمان و کهکیلویه و بویراحمد نصب و راه‌اندازی شده است.
پیاده سازی این نرم‌‏افزار از بروزترین تکنولوژی موجود در زمان تولید در حوزه تولید نرم‌افزار استفاده شده است، محیط برنامه نویسی این محصول Visual Studio 2017 و زبان مورد استفاده#C می‌‏باشد، همچنین چارچوب استفاده شده Net Framework 4.5. بوده و از تکنولوژی Entity Framework Code First بهره برده است. در تولید گزارش‌‏های این محصول از نرم‏افزار StimulSoftReport استفاده شده است. در طراحی و پیاده‏‌سازی از Design Pattern ها گوناگون بر پایه Object Oriented استفاده شده که این نوع طراحی نقش غیر قابل انکاری در قابلیت‏‌های این نرم‏‌افزار داشته است.
سایمان در یک نگاه
chart-zir-system-sayman